یغما گلرویی کمپین حمایت از شجریان راه انداخت! | مجله تفریحی فان 100

یغما گلرویی کمپین حمایت از شجریان راه انداخت!

پس از آنکه بستری شدن استاد شجریان در بیمارستان خبرساز شد برخی از رسانه ها شروع به بی احترامی به ایشان کردند.

یکی از روزنامه های ایرانی به نام ” کیهان ” با تیتری زشت و ناپسند نوشت:

«بی‌اعتنایی مردم باعث شد که رفیق بهاییان بی‌بی‌سی به بهانه سرماخوردگی خود را در بیمارستانی بستری کند، با این گمان که شاید نظرها به سویش جلب شود!

شجریان که مدتی است با بی‌محلی دوستان سابقش روبرو شده و کنسرتش در استانبول به دلیل نفروختن بلیت لغو شد، برای مطرح شدن، عوارض سرماخوردگی را بهانه کرده و برای بستری شدن به یک بیمارستان خصوصی رفته است.»

یغما گلرویی به عنوان یکی از هنرمندان این مرز و بوم، برای حمایت از این استاد گرانبها در صفحه اجتماعی خود نوشت:

اینکه آبروی موسیقیِ ملیِ مملکتی باشی و عمری برای پیشرفت و جهانی شدنش بکوشی و دهه‌ها به شکلی بی‌امان و به شکل‌های مختلف از طرف رسانه‌های همان مملکت مورد توهین قرار بگیری، از اتفاقات عجیب و دردناکی‌ست که فقط مختصِ سرزمینِ ماست.

وقتی رسانه‌یی که عنوان «ملی» را هم یدک می‌کشد و قرار است ویترین تبلیغ هنرِ هنرمندان این سرزمین باشد، ابتدا بی‌محابا از آثار یک هنرمند – بدون آوردن نام او و شناسنامه‌ی آن آثار – به عنوان وُله‌ی میان برنامه‌ روی تصاویر راز بقا و گل و بلبل استفاده کند و به اعتراض مکرر صاحبِ آثار توجه نکند و سال‌ها بعد با اظهارنظر سیاسی همان هنرمند به یک‌باره پخش آثارش را قطع و به لقبِ «دشمن مردم» و اباطیل دیگر خطابش کنند هم گمان کنم تنها در سرزمینِ ما باب باشد.

«محمدرضا شجریان» صدای سرزمین ماست حتا اگر رسانه‌های تندرو با تمام توان تلاش کنند به تمثال درخشانش خط بیندازند. هنر جایی وَرای این بازی‌های سیاسی روزمره در جریان است و با هیچ بخش‌نامه و دروغی نمی‌شود مخدوشش کرد اما گاهی این سنگ‌پرانی‌ها تمام اصول انسانی و اخلاقی و عرفی جامعه‌ای که قرار است رسانه‌ها در حفظش بکوشند را زیر سوال می‌برد.

نمونه‌اش خبر کسالت «خسروی آواز ایران» که این روزها دست‌آویز روزی‌نامه‌ها و سایت‌های تندرو قرار گرفته که این خبر را بهانه‌ی فحاشی‌های خود کرده‌اند.

از دولتِ دست‌بسته در امور فرهنگی هم نه انتظاری هست و نه توقعی اما به شخصه پیشنهاد می‌کنم مردمی که در تمام این‌سال‌ها با آثار درخشان استاد شجریان زندگی کرده‌اند و بخشی از حافظه‌ی شنیداری خود را با این آثار و صدای ایشان به دست آورده‌اند، در پاسخ به تمام این توهین‌ها، با قرار دادن یک عکس ایشان در صفحات مجازی خد، یا خرید یکی از آلبوم‌های استاد – حتا اگر آن را دارند، به قصد هدیه دادن – از هنرمندی که توهین شدن به مردم را برنتابید و به آن واکنش نشان داد و در سال های گذشته تمام سختی‌های این واکنش را به جان خرید، حمایت کنند.این کمترین کاری‌ست که یک مخاطب و هوادار و علاقمند می‌تواند برای استادِ آوازی که امکان برگزاری کنسرت و هم‌نفسی با مخاطبین در سرزمین خودش از او دریغ شده؛ انجام بدهد.

به شخصه در این حرکتِ قدرشناسانه پیش‌قدم شده و از تمام اهالی هنر دعوت می‌کنم با گرفتن عکسی به همراه یکی از آثار استاد، مخاطبین‌شان را به این حرکت هنردوستانه دعوت کنند. باشد که با این کار به آبروی موسیقی ایران یادآوری کنیم که در راهِ دشوارِ «شجریان بودن» و «شجریان ماندن» تنها نیست.

باقی بقایتان

یغما گلرویی

 

منبع: مجله تفریحی فان 100
One thought on “یغما گلرویی کمپین حمایت از شجریان راه انداخت!

  1. کیمیا فکر بزرگ

    با تشکر از مطلب خوبتون
    موفق باشید

Comments are closed.